Newsletter

Fillimi | Sport | Shkëndija-Teteksi në finalen e Kupës (VIDEO)

Shkëndija-Teteksi në finalen e Kupës (VIDEO)

Madhësia: Decrease font Enlarge font

Shkëndija dhe Teteksi do të përballen në finalen e Kupës së Maqedonisë, pasi që të mërkurën në ndeshjet e kthimit të gjysmëfinales, ishin më të suksesshëm se Vardari, gjegjësisht Sileksi. Në duelin e cilësuar si finale para finales, Vardari në Shkup barazoi 1:1 me Shkëndijën, pas çka tetovarët avansojnë në finale për shkak të golit të shënuar në cilësi të mysafirit, pas barazimit pa gola në ndehsjen e parë në Tetovë. Në ndeshje interesante që u dominua nga Shkëndija, të dyja ekipet kishin raste shënimi, u dridhën shtylla dhe traverza në të dyja anët, para se në minutën e 81 Elmedin Rexhepi të sjellë ‘projektil’ të vërtetë nga mbi 25 metra,  për të ngulitur topin në rrjetën e Vardarit. Gol spektakular i ‘Lecit’, i vlefshëm finale për skuadrën tetovare. Vardari tentoi të rrikthehet dhe barazoi në minutën e 89-të me golin e Filip Petrovit, mirëpo kjo nuk ishte e mjaftueshme për të eliminuar Shkëndijën e ‘rilindur’, që me meritë avansoi në finale. Pas përfundimit të ndeshjes, tifozët vendas ‘Komitët’ tenuan të futen në teren, mirëpo u penguan nga reagimi i shpejtë i forcave policore. Më pas reaguan forcat për siguri të cilët hynë në triubunën perendimore ku ishin tifozët e Vardarit dhe me përdorim të forcës i detyruan ata që të tërhiqen.

Ndërkohë në gjysmëfinalen tjetër Teteksi mundi 2:0 Sileksin dhe kualifikohet në finale me rezultat të përgjithshëm 3:0. Miki Jovanovski në minutën e 75-të realizoi për epërsi 1:0 të Teteksit, ndërsa Bobi Bozhinovski në kohën shtesë nga pika e bardhë vendosi rezultatin përfundimtar. Kështu finalja e madhe që do të zhvillohet më 22 maj në stadiumin ‘Filipi i Dytë’ në Shkup, do të sjellë përplasje të ekipeve tetovare, Shkëndijës dhe Teteksit.

Faton Zylbehari

Shtoni në: Add to Facebook Facebook| Add to Twitter Twitter| |
image
Te fundit - Sport

Gjykata spanjole vazhdon procesin kundër Mesit

Gjykata spanjole ka vazhduar procesin kundër Lionel Mesit edhe përkundër rekomandimit të prokurorit publik për të hequr akuzat kundër tij për evazion fiskal. Gjykata spanjole
  • email Email mikut
  • print Verzioni print
  • Plain text Tekst i thjeshtë
Alsat-M