Jack Dorsey, CEO i Twitter, u zotua të dhuronte një miliard dollarë për të financuar studimet mbi koronavirusin që të “çarmatosë këtë pandemi.”

Të martën, Dorsey, i cili bashkëthemeloi Twitter në vitin 2006 dhe themeloi kompaninë e pagesave Square, njoftoi se do të dhurojë një miliard dollarë nga aksionet e Square për një fond bamirës të quajtur Start Small “për të financuar lehtësimin e Covid-19.”

Dorsey tha se dhurimi është rreth 28% e pasurisë së tij. Pasuria e CEO-s së Twitter vlerësohet rreth 3.9 miliardë dollarë, sipas Bloomberg Billionaires Index.

Deri më tani, është dhurimi më i madh në luftën kundër pandemisë së koronavirusit.

Jeff Bezos, themeluesi i Amazon dhe njeriu më i pasur në botë, tha se do të dhurojë 100 milion dollarë për Feeding America, që ushqen personat në nevojë. Dhurimi i Bezos përbën 0.1% të pasurisë së tij prej 123 miliardë dollarësh.

 

View this post on Instagram

 

Even in ordinary times, food insecurity in American households is an important problem, and unfortunately COVID-19 is amplifying that stress significantly. Non-profit food banks and food pantries rely in large part on surplus food from a range of food businesses. For example, many restaurants donate excess food. But during this time of social distancing, restaurants are closed, and many other normal channels of excess food have also shut down. To make matters worse, as supply is dwindling, demand for food bank services is going up.⁣ ⁣ Today, I want to support those on the front lines at our nation’s food banks and those who are relying on them for food with a $100 million gift to @FeedingAmerica. Feeding America will quickly distribute the funds to their national network of food banks and food pantries, getting food to those countless families who need it.⁣ ⁣ Feeding America is the largest non-profit focused on food security. Millions of Americans are turning to food banks during this time. If you want to help, the link to Feeding America is in my bio. They’d be excited and grateful for donations of any size.

A post shared by Jeff Bezos (@jeffbezos) on

The Bill & Melinda Gates Foundation ka dhuruar 100 milion dollarë për të zbuluar vaksinën kundër Covid-19 dhe për të trajtuar të prekurit. Michael Dell, themeluesi i Dell Computers, ka premtuar të dhurojë 100 milion dollarë.

Burimi: The Guardian

Shpërndaj me

Loading...