fbpx

Atleti suedez Armand Duplantis, vendosi rekord të ri botëror në mitingun e atletikës që u zhvillua në Romë. Duplantis kërceu 6 metra e 15 centimetra, që është për një centimetër më shumë se rekordi i mëparshëm, i vendosur nga Sergej Bubka, në Sestiere, para 26 vite. Mirëpo ky nuk është kërcimi më i lartë i atletit suedez, pasi që Duplantis, në palestër ka regjistruar kërcime prej 6.17 metra dhe 6.18 metra, duke tejkaluar rekordet e Rene Lavinies.

Shpërndaj me

Loading...