Nëse vazhdoni ta quani “invasion” apo “pushtim”, do të hapim portat për 3,6 milionë refugjatë sirianë dhe do ti dërgojmë te ju, është shprehur presidenti turk Erdogan gjatë një mbledhje të qeverisë turke për çështjen e ofensivës kundër kurdëve në Siri.

Burime kurdo-siriane bëjnë të ditur se forcat turke gjatë natës kanë bombarduar një burg ku mbahen të mbyllur militantët e IS-it dhe sipas tyre kjo është e qëllimshme për të bërë të mundur largimin e tyre.

Ndërsa nga ana tjetër e kufirit sirian në këto momente po zhvillohet një tjetër betejë mes kurdëve dhe xhihadistëve të IS-it.

 

Shpërndaj me

Loading...