Nesër zhvillohet gjysmëfinalja e dytë e Festivalit Evropian të këngës ” Evrovision” ku merr pjesë edhe Shqipëria e përfaqësuar nga këngëtarja Jonida Maliqi me këngën “Ktheju Tokës”. Gjatë mbrëmjes së djeshme u kualifikuan për natën finale dhjetë vende, përfshirë Serbinë dhe Slloveninë. U kualifikuan edhe Australia, Islanda, Qipro, Greqia, Bjellorusia, Serbia, Estonia, Çekia, San Marino dhe Sllovenia.

Më 18 maj në Tel Aviv të Izraelit do të zhvillohet edhe finalja e këtij Festivali ku pas votimit të jurisë profesioniste do të zgjidhet fituesi i këtij edicioni.

Vitin e kaluar vendin e parë në Eurosong e fitoi shteti Izraelit i cili u përfaqësua nga këngëtarja Netta Barzi me këngën “Toy”.

 Eurovision”-i u mbajt për herë të parë në vitin 1956 me qëllim bashkimin e popujve të Europës pas Luftës së Dytë Botërore. Ndërsa sot, ai shënon një audiencë të kombinuar botërore prej rreth 200 milionë njerëzish.

Shpërndaj me

Loading...