Rritja e papritur e numrit të personave të infektuar me Covid-19 në Shtetet e Bashkuara është shkaktuar kryesisht nga injorimi i rekomandimeve për të ruajtur distancën fizike dhe mbajtjen e maskave, tha eksperti kryesor i administratës amerikane për sëmundje infektive, Anthony Fauci.

Epidemiologu kryesor amerikan tha se rritja e përditshme e rasteve të infeksionit është më e theksuar në shtetet federale jugore dhe perëndimore, të cilat nuk kanë ndjekur rekomandimet e autoriteteve shëndetësore për të pritur derisa infeksioni të hapet para se të hapet ekonomia.

Shpërndaj me

Loading...