fbpx

Luis Hamilton zgjëroi epërsinë ndaj konkurencën në Formula 1, me fitore në “Silverstoun”. Piloti I Mercedesit kishte shumë fat dhe me tre goma në makinën e tij, kaloi I parë vijën fundore. Do të ishte ndryshe , nëse Maks Verstapen nuk shkonte në boks për të marë goma të reja dhe për të drejtuar xhiron më të shpejtë.

“Definitivisht mu ndal zemra kur kisha mundësi që të shoh se çka ndodhi me gomën e makinës. Vetëm u luta që mos të ndalem në tërësi. Për pak nuk do të kalojë edhe dy kthesat e fundit,” tha pas garës Luis Hamilton.

Kjo ishte fitorja nr 87 për pilotin britanik, i cili është kayër fitore larga rekordit të Mihael Shumaherit. Gara e ardhshme do të zhvillohet fundjavën e ardhshme, sërisht në pistën legjendare në Britaninë e Madhe.

Shpërndaj me

Loading...