Irani ka thënë të hënën se nuk do të ketë takim në mes të presidentit iranian, Hasan Rohani dhe homologut të tij amerikan, Donald Trump në Kombet e Bashkuara, ka raportuar televizioni shtetëror iranian, pasi Shtëpia e Bardhë ka lënë të hapur mundësinë për ndonjë takim në mes të dy liderëve.

“Ky takim as nuk është pjesë e agjendës tonë dhe as nuk do të ndodhë. Një takim i tillë nuk është planifikuar”, ka thënë zëdhënësi i ministrisë së Jashtme iraniane, Abbas Mousavi.

Mousavi i ka konsideruar “absurde” deklaratat senatorit republikan, Lindesy Graham” se është koha që Shtetet e Bashkuara “të vendosin në tavolinë sulmin në rafineritë iraniane të naftës”, pas sulmit në rafineritë saudite të naftës ditën e shtunë.

Ky sulm është pretenduar të jetë kryer nga rebelët huthi të lidhur me Iranin./REL/

Shpërndaj me

Loading...