Një ish-oficer i CIA-s është burgosur për 20 vjet për zbulimin e sekreteve ushtarake ndaj një agjenti kinez, tha departamenti i drejtësisë i SHBA.

Kevin Mallory u shpall fajtor për disa vepra spiunazhi pasi një gjyqi dy javësh qershorin e kaluar.

62-vjeçari mbante pozicion të lartë të sigurisë dhe ksihte qasje në dokumente të rëndësishme.

Ai u dënua për shitjen e sekreteve në Kinë për 25.000 dollarë. Dëshmitë në gjyqin e tij përfshinin një video mbikqyrjeje që tregonte Mallory duke skanuar dokumente të klasifikuara në një kartë dixhitale të memories në një zyrë postare.

Ai gjithashtu udhëtoi për në Shangai për t’u takuar me një agjent kinez në mars dhe prill 2017, tha departamenti i drejtësisë.

“Mallory jo vetëm që e vuri vendin tonë në rrezik të madh, por edhe jetën e njerëzve që vënë veten e tyre në rrezik për mbrojtjen e vendit,”-tha avokati amerikan Zachary Terëilliger në një deklaratë. “Kjo çështje duhet të jetë një mesazh për këdo që mendon të shkelë besimin e publikut dhe të rrezikojë sigurinë tonë kombëtare. Ne do të mbetemi të palëkundur në ndjekje të këtyre rasteve sfiduese, por kritike për sigurinë kombëtare.”

Mallory punoi si agjent i fshetë i CIA-s dhe një oficer i inteligjencës për Agjencinë e Inteligjencës së Mbrojtjes (DIA).

Më parë këtë muaj, ish-agjenti i CIA-s Jerry Chun Shing Lee u deklarua fajtor për spiunimin për Kinën.

Prokurorët thanë se ai u pagua për të zbuluar informacione mbi pasuritë e fshehta të SHBA.

Shpërndaj me

Loading...