Dy pjepra japonez u shitën për më shumë se 45 500 dollarë, duke arritur një vlerë rekord për këtë lloji produkti.

“Të rritur në Jubari, në zonën e Hokaidos, një qytet në veri të Japonisë, pjeprat janë shitur për pesë milionë jen në ankandin e parë të vitit”, raporton agjencia japoneze e lajmeve “Kyodo”.

“Oferta e çmimeve në një treg me shumicë në Sapporo theu rekordin e të gjitha kohërave prej 3,2 milionë jenësh të paguara në ankandin e parë për pjepra nga Jubari vitin e kaluar”, thuhet në këtë njoftim.

Ky lloj i pjeprit, i njohur ndryshe si “cantaloupe” apo “spanspek”, është i famshëm për trupin e butë me ngjyrë portokalli si dhe për përmbajtjen e lartë të sheqerit.

“Cantaloupe” zakonisht peshon nga 0,5 deri në 5 kilogramë.

Sipas agjencisë japoneze thuhet se “këto pjepra zakonisht shiten për çmime nga 4000 jen (35 dollarë) deri në 10000 jen (91 dollarë) dhe shpesh jepen si dhuratë mes njerëzve”.

Shpërndaj me

Loading...