Kryeministri Zoran Zaev sot feston ditëlindjen e 45-të.

Zoran Zaev ka lindur më 8 tetor të vitit 1974 në Strumicë. Zaev me profesion është ekonomist. Që nga viti 2005 deri në vitin 2016 ai ishte kryetar i komunës së Strumicës. Para se të hynte në politikë, ai bënte biznes në qytetin e tij të lindjes.

Në mes të dhjetorit të vitit 2018 Zaev së bashku me ish-kryeministrin grek Alexis Tsipras, u nominua për Çmimin Nobel për Paqë për vitin 2019  për shkak të përfundimit të kontestit me Greqinë dhe nënshkrimin e Marrëveshjes së Prespës .

Zaev është i martuar me Zorica Zaevën me të cilën ka dy fëmijë, vajzën Aleksandrën dhe djalin Dushko.

Shpërndaj me

Loading...