ot u mësua që ish gruaja e diktatorit komunist Sllobodan Millosheviq kishte vdekur në Rusi ku jetonte si azilante politike, shkruan Periskopi.

Por, kush ishte Mirjana Markoviq?

Ajo kishte lindur më 10 korrik të 1942-s në Pozharevc të Serbisë. Profesioni i saj ishte profesoreshë e Sociologjisë.

Ajo ishte e bija e Moma Markoviqit, një partizan komunist dhe i Vera Miletizit. Halla e saj ishte Davorjanka Paunoviq, sekretaresh private dhe e dashur e Josip Broz Titos. Edhe nënën e kishte pjesë të Partizanëve Jugosllavë gjatë luftës, për të cilën thuhet se ishte kapur dhe kishte kallëzuar gjëra me rëndësi te gjermanët pas torturave. Më pas ishte ekzekutuar në kampin e përqendrimit në Banjicë.

Markoviqi e kishte njohur Millosheviqin derisa po e kryenin shkollën e mesme bashkë. Ishin martuar si 23 vjeçar, më 196. Kanë dy fëmijë, Markon dhe Marijan.

Ajo ka një Ph.D. në Sociologji të marrë në Universitetin e Beogradit. Më pas ishte bërë pjesë e Akademisë së Shkencave dhe Arteve të Rusisë.

Mira Markoviq ishte konsideruar si një grua shumë e fuqishme, dhe si i vetmi person të cilit i burri i saj ia vinte veshin. Po ashtu, si lidere e Së Majtës Jugosllave, ajo kishte pasur impakt të pavarur politik në vend. Ajo është edhe autore e një numri të madh librash, shumë prej të cilëve janë përkthyer dhe shitur në Kanada, Rusi, Kinë dhe Indi.

Pikëpamjet politike të Markoviqit ishin të ekstremit të majtë. Ajo po ashtu e cilësonte veten edhe si feministe. Markoviqi kishte pak respekt për liderët serbë të Bosnjes që kryen krime të tmerrshme në atë vend. Bile, sipas raportimeve, Markoviqi ia kishte ndaluar burrit të saj, Millosheviqit që të pranonte thirrje telefonike nga tashmë i dënuari për krime lufte dhe gjenocid, Radovan Karadzici.

Shpërndaj me

Loading...