Mangot janë të pasura me hekur, gjë që i bën ato të dobishme për njerëzit që vuajnë nga anemia.

Konsumimi i rregullt mund të ndihmojë në eliminimin e anemisë duke rritur numrin e qelizave të kuqe të gjakut në trup.

Tonikja e bërë nga mango në mjekësinë bimore kineze njihet si tonik yin dhe përdoret për të trajtuar anemi, gjakderdhjen, kollën, kapsllëkun, nauzen, ethet, sëmundjet e mushkërive.

Mango po ashtu është shëruese për personat që kanë tretje të dobët.

Shpërndaj me

Loading...