Активисти кои протестираат пред куќата на основачот и извршен директор на „Амазон“ Jеф Безос во Вашингтон, барајќи забрана за работата на неговата корпорација, донесоа гилотина

На видео објавено на Твитер се прикажани двајца демонстранти кои стојат веднаш до гилотината – симбол на неколку револуционерни движења од 19 век.

-Кога сме загрозени и кога нашиот глас не се слуша, време е да повлечеме ножеви, викна еден од демонстрантите на мегафон.

Постерот што повикува на протести гласи: „Поддржувајте ги сиромашните, а не богатите“.

 

Shpërndaj me

Loading...