Дејвид Луиз им се придружи на „топџиите“ за 8 милиони фунти. 32-годишниот играч потпиша двегодишен договор. Тренерот Емери изрази задоволство од неговиот трансфер укажувајќи дека тој е искусен и ќе ја зајакне одбраната. Второто засилување на Арсенал е левиот бек Киеран Тиерни кој премина од Селтик за 25 милиони фунти. Арсенал ова лето потрошил 130 милиони фунти и освен Луиз и Тиерни, нови членови во нивниот клуб се Николас Пепе, Вилијам Салиба и Габриел Мартинели и Давид Себаљос.

Shpërndaj me

Loading...