fbpx

Здружението на професионални тенисери, АТП, ја одобри промената на системот за поени. Со новиот систем, резултатите ќе важат од март до декември 2020 година, а доколку некој тенисер има полоши резултати од лани, ќе бидат земени предвид бодовите што ги добил минатата година. Ова значи дека во трката за првото место на „АТП“ листата, Рафаел Надал ќе има предност пред Новак Ѓоковиќ, бидејќи имаше подобар крај на сезоната минатата година.

Shpërndaj me

Loading...