fbpx

Шефот на европската дипломатија, Јосеп Борел, го поздрави формирањето на новата влада на Косово под водство на Албин Курти и повика на што побрзо враќање на преговарачка маса со Србија.

-Новата влада ја чека многу работа во имплементирањето на Договорот за стабилизација и асоцијација, како и европската реформска агенда, владеењето на правото и социо-економскиот развој. Регионалната соработка мора да се зајакне како и добрососедските односи. Во овој контекст со нетрпение очекуваме брзо рестартирање на дијалогот Белград – Приштина, олеснет од ЕУ, за да се постигне целисходна нормализација на односите, порача Борел по формирањето на новата косовска влада.

како што јавува дописничката на МИА од Брисел, Борел предупредил дека статус кво ситуацијата е неодржлива.

-Нема алтернатива за брзо рестартирање на преговорите за нормализација помеѓу Белград и Приштина, смета шефот на европската дипломатија кој минатата недела ги посети Косово и Србија во обид да изнајде компромис помеѓу двете страни.

Shpërndaj me

Loading...