Новиот еврокомесар за проширување Оливер Вархеји денеска во Скопје, на заедничката прес конференција со премиерот Оливер Спасовски, рече дека Северна Македонија и Албанија се подготвени да ги почнат преговорите.

„Имам добри вести, интеграцијата на Западен Балкан во Европската унија ќе продолжи. За новата комисија проширувањетоне е табу тема, туку приоритет“ , рече Вархеји кој е во прва во регионот и прва официјална посета надвор од Европската унија.

На заедничката прес конференција Вархеји го пофали досегашниот развој на земјава и истакна дека таа е подготвена за пристапни преговори со Европската Унија.

-Важно е да постои национален консензус околу преистапувањето во ЕУ. Приоритет треба да се даде на новиот Закон за јавно обвинителстви, истакна Вархеји.

 

Shpërndaj me

Loading...