Вулканот Попокатепетел во Мексико доцна синоќа еруптираше и се очекува исфрлената зажарена пепел да загрози најмалку 20 населби.

Според извештаите, ерупцијата се случила околу 8,17 часот по локално време, а облакот од пепел се крева во висина од еден и пол километар.

Последната ерупција на Попокатепетел се случи ноќта на 26 март, кога лавата се разлеја на околу пет километри од кратерот.

Shpërndaj me

Loading...