Обилни врнежи предизвикаа сериозни проблеми за граѓаните и властите во Црна Гора. Од своите корита се излеаја повеќе реки, а поплавени се повеќе домови и деловни објекти. Најкритично е во Никшиќ и Горно Поле, кадешто сообраќајот речиси целосно е блокиран. Спасувачките екипи се на теренот и постојано интервенираат.

Невремето предизвикало големи проблеми и за граѓаните на Херцег Нови, каде се поплавени повеќе јавни површини и сообраќајници, пренесува РТЦГ.

Manji problemi kruzera kod Kotora Video : Aleksandar Ristivojević

Publiée par TravelMontenegro.me sur Mercredi 6 novembre 2019

Поморскиот сообраќај е отежнат, а два крузера веќе се откажаа од влез во пристаништето во Бока-которскиот залив.

 

Shpërndaj me

Loading...