fbpx

Во последните 24 часа 75 лица се ново заразени со Ковид 19, со што продолжува трендот на намалување на бројот на новозаразени. Во текот на овие денови, намален е бројот и на направени тестови, 830 тестови за 24 часа. Регистрирани се 32 нови случаи во Скопје, по 8 во Гостивар и Кавадарци, Тетово 7, Штип 5, Куманово 4, по 2 во Кичево, Пробиштип и Македонски Брод, и по 1 во Струмица, Неготино, Виница, Кочани и Свети Николе. 5 пациенти починале од компликации од вирусот. Вкупниот број на смртни случаи се искачи на 505.

МИНИСТЕРСТВО ЗА ЗДРАВСТВО
„1 пациент на возраст од 52 години од Скопје, 2 пациенти од Куманово на возраст од 55 и 82 години. 1 пациент на возраст од 64 години од Охрид и друг пациент 64 годишен од Охрид. 4 од нив починале во болнички услови “.

Бројот на излекувани пациенти се зголемува, каде што само денес регистрирани се 136 пациенти, со што бројот на излекувани се искачи на 7108 пациенти .Но, директорот на ЦЈЗ-Скопје Александар Стојанов рече дека граѓаните се свесни за почитување на мерките, но во текот на летната сезона, според него, младите не ги почитуваат здравствените препораки.

Од избувнувањето на пандемијата, бројот на заразени достигна 11.202, од кои 3589 случаи сè уште се активни. Скопје е на врвот со скоро 45% од позитивните случаи од целата земја.

Adnan Qaili

Shpërndaj me

Loading...