fbpx

Претседателството на косовското Собрание одлучи денеска пленарната седница на која ќе се гласа за составот на новата Влада на Косово да се одржи в понеделник, на 3 февруари, јави дописникот на МИА од Приштина.

Собраниската седница е свикана на барање на мандатарот за состав на новата влада, лидерот на партијата победничка на октомвриските избори, Движењето Самоопределување (ВВ), Албин Курти. Собраниското претседателство ја закажа понеделничката седница за во 11 часот. Курти побара одржување на пленарна седница, на која ќе го предложи составот на неговиот кабинет и покрај тоа што се уште нема постигнато договор за коалиција со Демократскиот сојуз на Косово (ЛДК) и по три и пол месеци преговори од одржувањето на изборите.

Shpërndaj me

Loading...