fbpx

Полицијата приведе 16 осомничени членови на навивачката група „Комити“ за говор на омраза, кои се поврзани со последните два случаи со антиалбански повици. Од МВР велат дека во координација со Јавното обвинителство ги идентификуваат осомничените во вчерашниот случај во Ѓорче Петров и пред една недела во центарот на главниот град. Група македонски навивачи „Комити“ со вообичаениот повик „добар шиптар, мртов шиптар“ провоцираа колона на албански сватови, кои минуваа со автомобили и мотори во саботата напладне во населбата Ѓорче Петров.

Безбедносните експерти повикуваат на брз одговор на органите на прогонот за да не прераснат ваквите провокации во меѓуетнички инциденти.

„Самиот државен апарат на Македонија, кој е дел од полициските тела на обвинителството и судството во овој случај го носи стариот менталитет дека е дозволено какво било дејствие од Македонците. Ова е многу трагично, тоа е кривично дело против целата албанска заедница и е нетолерантно … затоа што кога другата страна покажува омраза, се предизвикуваат жртви. Во овој случај тоа не е индивидуален случај затоа што имаме повреда на достоинството, но тоа е напад, презир и етничко потценување“, изајви Башким Селмани, експерт за безбедност.

 Реакциите беа бројни, како од албанската јавност, така и од опозицијата.

Однесувањето на Комитетите го има изворoт во системот, што им дава моќ и поддршка, без оглед кој е на власт. Се додека системот не ги праќа овие хулигани зад решетки, ваквите појави нема да запрат“-напиша Зијадин Села, претседател на АА.

Минатата недела на скопскиот плоштад оваа навивачка група ги упати истите националистички повици. Но, ваквите провокации досега не добија епилог.

Според Кривичниот законик, говорот на омраза се казнува со затвор од една до пет години.

Shpërndaj me

Loading...