Околу 1.800 пожарникари се обидуваат да ги стават под контрола пожарите во централна Португалија.

“Пожарот избувна  на три фрона во областа Кастело Бранкос, 125 милји североисточно од Лисабон“ – соопшти Агенцијата за цивилна одбрана на Португалија.

Пожарникарите се поддржани од 19 противпожарни авиони и стотици возила.

Shpërndaj me

Loading...