fbpx

Грција од утре во 6 часот наутро ги затвора границите за државјаните на Србија, потврди за Н1, српскиот министер Расим Љаиќ.

Одлуката е донесена поради епидемиолошката состојба во Србија и големиот број српски државјани кои имале потивини тестови на ковид-19 во Грција.

Како што објавува Н1, на оние српски државјани кои се веќе на одмор во Грција ќе им бид дозволено да останат до крај.
Можноста за затворање на грчките граници за српските државјани претходно за нова.рс ја потврдил и шефот на дипломатијата Ивица Дачиќ.

Досега на туристите од Србија влез во Грција им беше дозволен само преку Бугарија.

Shpërndaj me

Loading...