fbpx

Во текот на ноќта во Србија починаа уште двајца пациенти кај кои е потврден Кови-19, соопшти Министерството за здравство, со што во Србија вкупно починаа шест лица од коронавирус.

Како што јави допсиникот н МИА од Белград, на Клиниката за инфективни и тропски болести на клиничкиот центар во Србија почина 80-годишен пациент, кој бил на респиратор и кој боледувал од кардиомиопатија, имал хипертензија, хронично опструктивно белодробно заболување и дијабетес мелитус.

Во Клиничкиот центар во Ниш почина 62-годишна жена, која хронично се лекувала од артериска хипертензија и дијабетес, како и ревматоиден артритис.

Бидејќи Белград (158 лица), Ниш (40) и Ваљево (38) досега имаат најмноги заболени од коранвирисот, советничката за медиуми на претседател на Србија, Сузана Васиљевиќ, најави дека наскоро за овие три града може да бидат донесени нови мерки и дека сè уште не се знае какви ќе бидат тие.

 

Shpërndaj me

Loading...