fbpx

Следните парламентарни избори во Албанија ќе се одржат на 25 април 2021 година. Датумот со указ денеска го одреди претседателот Илир Мета по консултациите што со политичките партии ги одржа пред два дена.

Последните парламентарните избори во Албанија се одржаа на 26 јуни 2017 година. На овие и на претходните, во 2013 година победата ја однесе левата коалиција, предводена од социјалистите на Рама.

 

Shpërndaj me

Loading...