Тофу сирење има 7г. протеини на секои 100 г. што го прави еден од најпопуларните замени за месо кога станува збор за продукти богати со протеини

Леќата е многу вкусна и се прави полесно од другите мешунки, бидејќи не мора да се накиснува преку ноќ. 100 г. леќа содржи 9 г. протеини.

Киноа е уште еден продукт со кој можете да го замените месото. 100 г. варена киноа содржи 4 г. протеини.

Семките од тиква може да биде грицкалка која ќе ви ги овозможи потребните протеини. 30 г. семки од тиква содржи 7 г. протеини.

Јајцата се одлични за почеток на денот како појадок.Секое јајце содржи околу 6 г. протеини, па ги прави одлична замена за месо.

Еве што навистина се случува со вашето тело кога нема да јадете месо една година

Доколку од вашата исхрана го исфрлите месото вашето тело ќе ви биде благодарно.
Ќе загубите килограми: просечно лице може да загуби до пет килограми доколку се откаже од месото. Ова го тврдат научниците од факултетот за медицина на Универзитетот „Џорџ Вашингтон“ во Вашингтон, кои проучиле 15 научни студии ширум Европа и Америка и заклучиле дека исхраната која се заснива на зеленчук може да ви помогне да згубите килограми без броење калории и напорно вежбање.

Shpërndaj me

Loading...