Ирачкиот амбасадор во Иран, Саад Џавед Кандил откри денеска дека Багдад преговара со Русија за купување на ракетниот систем С-300, со што се потврдени претходните најави.

– Иран би можел да купи С-300, истакна Кандил, додавајќи дека Багдад планира да го зголеми увозот на оружје.

С-300 е далекометен руски ракетен противодбранбен систем, кој е развиен уште во 1979 година.

Shpërndaj me

Loading...