fbpx

За денеска во 15 часот е најавена конститутивна седница на косовскиот парламент. Ова претходно беше потврдено од претседателот на заминување на косовскиот парламент Кадри Весели. Весели кој е претседател на Демократската партија на Косово рече дека неговата партија ќе остане во опозиција и вети дека ќе работи во одбрана на правата на граѓаните во парламентот. Косово одржа предвремени избори на 6 октомври откако Рамуш Харадинај поднесе оставка на премиер. Поранешните опозициски партии Самоопределување и Демократската лига на Косово победија на изборите и се очекува да формираат нова влада. И покрај интензивните разговори, двете страни сè уште не постигнале договор за коалиција.

Shpërndaj me

Loading...