fbpx

Коронавирусот влијае и на  атмосферата пред  Курбан Бајрам. Три дена пред одбележувањето на овој празник, улиците на Бит Пазар и Дуќанџик се скоро празни, каде што се наоѓаат најголем број продавници со облека за деца и возрасни. Сопствениците на продавниците велат дека не се сеќаваат на толку мала потрошувачка  пред Бајрам.

„Воопшто нема интерес. Пред Бајрам сме, нема луѓе, нема купувачи. Има многу малку. Имаме големи загуби, но ќе ги покриеме со оние што порано работевме “.

„Дојдов да му помогнам на вујко ми, но нема многу луѓе, послабо е отколку порано. Се разбира од вирусот, можеби се плашат и не излегуваат“.

„Поради стравот од вирусот се изгуби празничната атмосфера“.

Оние што ја прекинаа оваа тишина беа децата кои трчаа по нова облека за овој празник.

“Дали си се одлучил што ќе купиш?” Каква боја се? Црвени. Маица и шорцеви.

„Денес отидов на шопинг за да купам облека за Бајрам. Дали знаете што ќе купите? Да. Кошула и пар панталони. Која боја. Бели“.

И покрај фактот што надлежните институции апелираат на  одржување дистанцаи и да ги почитуваат здравствените препораки, граѓаните што ги анкетиравме истакнаа дека ги направеле подготовките за овој празник. Дури велат дека ќе ги отворат вратите за гостите и обратно.

„Подготвени сме како и секогаш. Дали ќе пречекате гости овој пат? Да, сигурно, кај нас нема болест“.

„Јас имам скоро 70 години, отсекогаш сме имале вакви вируси. Дали ќе одите некаде на гости и дали ќе примите гости? Ќе пречекаме и ќе одиме. Бајрам имаме двапати годишно “.

Во петок, на 31 јули, муслиманските верници го одбележуваат празникот Курбан Бајрам. Како што соопшти од ИВЗ, централната манифестација нема да биде организирана. Со оглед на тоа што годинава, поради Ковид 19 Аџилак нема да има ниту за верниците на нашата земја, истите се ориентирани кон колење Курбан.

 

Melihate Rustemi                               Op. Emin Sejrani                         mont.

 

 

Shpërndaj me

Loading...