fbpx

Светскиот шампион во Мото ГП, Марк Маркез доби дозвола да се натпреварува во Гран при на Андалузија овој викенд, помалку од една недела откако доби скршеница на десната рака за време на Гран-при на Шпанија.

Шпанецот беше подложен на операција во вторникот во Барселона, а според најоптимистичките прогнози на лекарите, Маркез би можел да се вратил на Гран-при на Чешка за две недели. Од екипата на светскиот шампион Репсол Хонда, беа дури толку сигурни дека Маркез нема да учествува овој викенд, што уште во неделата по првата трка на „Херез“, тимот на Шпанецот ја собра целата опрема што ја користи Шпанецот, и неговата механика. Сепак, сите тие денес требаше да се вратат во Херез, а екипата на другиот пилот на тимот, Алекс Маркез, ја распакува опремата на Марк утрово.

 

Shpërndaj me

Loading...