Разговорите меѓу Конзервативната партија на британската премиерка Тереза Меј и опозициските Лабуристи се на пат да завршат без постигнат успех. Меј и лидерот на Лабуристите, Џереми Корбин, разговорите ги почнаа на 2 мај, но не успеваат да постигнат договор за барањето на лабуристите за царинска унија по Брегзит.

Меј вчера се согласи да постави рок за повлекување од функцијата во почетокот на јуни, откако парламентот трипати досега го отфрли договорот кој таа го постигна со лидерите на ЕУ.

Shpërndaj me

Loading...