Унгарскиот премиер, Виктор Орбан, во денешната изјава рече дека со американскиот претседател, Доналд Трамп, во понеделникот во Белата Куќа разговарале за купување на ракети со среден дострел за противвоздушна одбрана. Тој додал дека од Трамп побарал и да помогне во придвижувањето на производството на природен гас во романскиот дел на Црното море, за да се обезбеди една алтернатива на рускиот гас.

Shpërndaj me

Loading...