fbpx

Главниот британски преговарач за Брегзит, Дејвид Фрост, изјави дека Лондон нема да се плаши да ги напушти преговорите со ЕУ доколку Брисел не попушти за клучните прашања. Пред клучната рунда преговори по Брегзит, Фрост рече дека Британија сака „да го поврати авторитетот за контрола на своите граници“ и додаде дека тоа е „најважната работа“. „Ние нема да правиме компромис за основните прашања за контрола со сопствените закони“, рече Фрост. Тој во Лондон ќе се сретне со преговарачот на ЕУ за Брегзит, Мишел Барние. Тоа ќе биде осма рунда преговори меѓу Лондон и Брисел откако Британија ја напушти Унијата на 31 јануари.

 

Shpërndaj me

Loading...