fbpx

Премиерката на Нов Зеланд, Џасинда Ардерн, потврди четири локални случаи на Ковид 19, што се први случаи после 102 дена. Ардерн рече дека почнувајќи од утре, властите ќе воведат трето ниво на алармантна блокада во главниот град. Нов Зеланд досега има регистрирано вкупно 1.570 случаи на КОВИД-19, вклучувајќи и 22 смртни случаи. Ардерн рече дека за спроведување на алармот од трето ниво, жителите на Оукленд ќе останат дома, со исклучок на „работниците во основните услуги“. Остатокот од земјата ќе биде под втор степен на блокада. Ардерн бараше училиштата, јавните места, баровите, рестораните и деловните активности да бидат затворени до средината на следниот ден. Земјата спроведе многу ефикасна политика во борбата против вирусот.

Shpërndaj me

Loading...