fbpx

Норвежанец кој го емитира Елвис Присли го сруши светскиот рекорд пеејќи ги песните на „Кралот“ повеќе од 50 часа, за време на музички маратон објавен на Интернет. За 50 часа, 50 минути и 50 секунди, „Кјел Елвис“, сценското име на Кјел Хенинг Бјорнестад, го собори  за седум часа претходниот гинисов рекорд. Овој рекорд го држеше Германецот Томас „Куртис“ Гете 16 години.

„Никогаш повеќе нема да го направам ова“, изјави за норвешката телевизија двојникот на американската ѕвезда. Тој со енергетски пијалаци, овошје и слатки го одржувал својот глас. Бјорнестад кој има 52 годишен претходно го привлече вниманието на меѓународните медиуми кога во 2003 година, изведе 26-часовен маратон пеејќи ги песните на Елвис. Донациите собрани за време на маратонот во пеење  ќе бидат искористени во хуманитарни цели.

Shpërndaj me

Loading...