fbpx

Состојките на овој чај научно е докажано дека помагаат при превенција и лечење на рак и деменција.

Куркумата се користи во Индија уште од древни времиња. Таа лесно ги отклонува токсините во организмот и помага при мачнини, повраќање и други болести.

Овој чај кој содржи куркума, може да излечи преку 50 болести, меѓу кои се Алцхајмерова болест, хормонска нерамнотежа, паразити и кожни проблеми.
Освен тоа, куркумата е одличен прочистувач на црниот дроб и на жолчката, па тоа е само уште еден разлог зашто треба да почнете да го конзумирате овој одличен чај.

Состојки: пола лажичка ѓумбир, пола лажичка цимет, 1/6 лажичка куркума, сосем малку кардамом, 500 милилитри вода, половина шоља млеко, и малку мед по желба.

Измешајте ги сите овие состојки и прелијте ги со 500 милилитри полу-зовриена вода. Добро измешајте ги и додадете млеко по желба. Овој чај можете да го пиете по цел ден, без ограничување.

Shpërndaj me

Loading...