fbpx

Вицепремиерот за евроинтеграции Бујар Османи во својот пост на Фејсбук ги омекна ставовите на Венецијанската комисија. Тој напиша: Венецијанската Комисија штотуку го одобри извештајот за Законот за Јазици. Во кратки црти:

– Комисијата нема мадат за оцена на уставноста, тоа е прашање на земјата;
– Комисијата ја поздравува пошироката употреба на албанскиот јазик;
– Комисијата смета дека употребата на двојазичноста во банкнотите и униформите на војската е пракса во неколку земји и не е во спротивност со меѓународните норми;
– Комисијата го омекна вордингот по онос на спремноста на администрацијата за двојазичност во судството додавајќи го зборот МОЖЕ БИ нема капацитети и бара наша флексибилност;
– Комисијата смета дека глобите за непочитување на законот се превисоки и треба да се разгледаат, напиша Османи на Фејсбук.

Shpërndaj me

Loading...