Спасот од горештините и високите температури деновиве се бара во Струга и во Охрид. Предноста на оние што престојуваат во Струга е тоа што освен во езерото, можат да се капат и во водите на Црн Дрим. Многумина туристи па и локалните жители уживаа на градскиот кеј.

„За стружани подобро е капењето во Дрим, а за гостите во езеро.Јас сум роден 1959 година и од шест- седум годишна возрадт доаѓаме. За стружани традиција е Дрим“…

„За луѓе кои живеат покрај Дрим, капењето е исклучиво покрај Дрим. И моите деца се цел ден овде на кејот на Дрим.Струга има пријатна клима, не е екстремно топло.Така да овде е подносливо.Од другите градови кога ќе дојдат велат и најтоплите периоди се многу поподносливи“, велат стружани.

На овие млади момчиња од Скопје, задоволство пак им претсавува скокањето од мостот на Црн Дрим. Секое лето, скокањето од еден од мостовите преставува главна атракција за многумина кои доаѓаат во Струга. И на плажите деновиве се бара место повеќе. Еден гостин од Струмица вели, не ги разбирам оние кои одат во Грција, бидејки Охридското езеро било македонското море.

„Овде сме веќе седми ден.И многу ни се допаѓа. Навистина овие луѓе што одат во Грција се ненормални, а овде имаме прекрасно езеро.Тие пари што ги даваат во Грција треба овде да ги дадат.За мене ова е Европска Унија.По цел ден сме на плажа од девет до седум попладне“, вели гостин од Струмица.

„Овде не е многу топло за разлика од Скопје“, додава еден посетител од Скопје.

Има гости од секаде, а најбројни се иселениците во странство.

„Сум шетал секаде. Сум шетал и Италија, Албанија но Струга е Струга. Овде е многу убаво и уживаме. Има многу да се кажува. Но полека ќе се средува градот. Струга е навистина прекрасна“, изјави еден кичевчанец.

„Неколку дена сме во Струга. Ја посетивме Албанија и дојдовме во Струга. Супер е. Имаме убав одмор овде. Добро се справуваме со топлото време. Водата е топла за капење, температурата е одлична“, додава гостин од Тетово.

Од Струга никој не заминува без прошетка со кајче по езерото.

„Од година во година имаме се помалку работа но сепак сме задоволни.Возиме до сите дестинации од овде до Охрид, Радожда, кој каква желба што има.Јас најмногу сакам да ги возам покрај крајбрежјето, да ги посетат пештерските цркви. Ако кажам дека имав гости и од Нов Зеланд нема да верувате.Албанците уживаат да се возат многу повеќе од македонците.Има доста од Косово што се возат“, вели Александар Матоски-сопственик на кајче.

Според последните мерења, темепературата на езерската вода е 25 степени што е идеална за капење.Температурата на воздухот во Охридско- струшкиот регион викендов ќе достигне до 34 степени, а ќе има високо ув зрачење.

Мики Трајковски

Shpërndaj me

Loading...