Првиот човек на фудбалскиот тим Барселона, Џозеп Бартомеу потврди дека Ернесто Валверде ќе остане тренер на каталонскиот тим и во наредната сезона. Иако повеќето медиуми во Шпанија предвидуваа и очекуваа негово  заминување од кормилото на клубот, 55 годишниот стратег веројатно е човек од доверба на шефот Бартомеу.

Велверде оваа сезона имаше шанса да освои три трофеи, но освои само еден. Во витрините на клубот успеа да го донесе само трофејот од ЛА-Лига, Кралскиот Куп е изгубен на натпреварот против Валенсија, а на незапаметен начин го испушти финалето на Лигата на Шампионите против Ливерпул.

Shpërndaj me

Loading...