Отворените изборни листи на парламентарни избори може да направат притисок за поголема демократија во една држава, рече претседателот на НСДП Тито Петковски во вечерашното издание на емисијата „200“ на Алсат.

„Една изборна единица со можност луѓето флексибилно да гласаат за кандидат по нивна мерка, ги унапредуваат демократските процеси во една држава. Луѓето тогаш избираат, не гласаат. туку избираат“, рече Петковски.

 

Shpërndaj me

Loading...