Иако остануваат уште 3 кола до крајот на сезоната во Шпанија, познати се четирите екипи учесници во шпанскиот Супер куп. Од ланската сезона Купот е турнир со четири екипи, додека прв шампион е Реал Мадрид. „Кралевите“ го совладаа Атлетико Мадрид, по изведување на пеналите, во финалето во Саудиска Арабија. Двајцата финалисти, Атлетик Билбао и Реал Сосиедад, ќе бидат дел од купот, исто како Реал Мадрид и Барселона.

 

Shpërndaj me

Loading...