Затворските полицајци во Шутка ја изнесоа Катица Јанева од ќелијата каде беше во притвор. Таа од вечерва заминува во куќен притвор.

Апелациските судии и ја уважија жалбата и одлучија поранешната шефица на СЈО стартот на судењето за „Рекет“ да го чека во станот на синот во Скопје. Но Апелација дополнително на Јанева и одреди и мерки на претпазливост. Одземен и е пасошот – а од земјава не смее да излезе ниту со лична карта. Како причини, жалбата на Јанева да биде прифатена од апелациските судии е фактот што за судењето, таа може да се обезбеди и од дома а в предвид  е земена и нејзината влошена здравствена состојба.

Од скопска Апелација за Алсат објаснуваат дека Јанева нема да смее да комуницира со останатите обвинети во „Рекет“, Боки 13 и Зоран Кичеец.

Јанева, бараше да ја напушти Шутка од Кривичниот суд, со гаранција од три стана во вредност од над 160 илјади евра. Но скопска единица не ја прифати гаранцијата и топката се префрли кај нивните колеги во Апелација.

Катица Јанева беше во притвор од 21 – ви август. По наредба на Вилма Рускоска беше уапсена како осомничена во „Рекет“. Помина речиси три месеци во Шутка и во притвор ја дочека веста дека е обвинета во „Рекет“.

Според обвинението, Јанева му ја олеснила положбата на бизнисменот Орце Камчев во случајот „Империја“ за перење пари. За тоа добила мебел од 5 илјади евра и 50 илјади евра во кеш.

Судењето за „Рекет“ започнува на 3 – ти идниот месец.

Бојан Стојановски

Shpërndaj me

Loading...