fbpx

На 2 август Македонија го слави Илинденското востание. Празникот, кој се слави со церемонии низ целата држава, ќе се празнува под мерки на претпазливост поради пандемијата. Претседателот Стево Пендаровски ќе престојува во Пелинце, местото каде се одржа заседанието на Антифашистичкото движење, познато како Втор Илинден.

На местото на претседателот на Собранието, Талат Џафери, кој нема да биде присутен од здравствени причини, во Крушево на „Мечкин Камен“ ќе биде заменик претседателот на Собранието Горан Мисовски. Во Крушево, празникот започнува денес со подигнување на знамиња на копја.

Владината делегација предводена од техничкиот премиер Оливер Спасовски ќе престојува во скопското Кале. Тој ќе биде придружуван од вицепремиерите Бујар Османи и Нина Ангеловска.

Владата објави дека оваа година нема да има културна програма, а превозот ќе биде организиран во согласност со препорачаните мерки против Ковид-19. Церемонијата ќе се одржи пред спомениците на АСНОМ, Никола Карев, и други. 117-годишнината од Илинден и 76-годишнината од првото заседание на АСНОМ ќе се обележи со слоганот „Победа за сите“.

Адриан Керими

Shpërndaj me

Loading...