Претседателот на Европскиот совет Доналд Туск утре ќе престојува во посета на Македонија. Туск, како што пренесува РСЕ, повикувајќи се  информации од Владата, ќе се сретне со премиерот Зоран Заев, а по средбата предвидена е заедничка прес-конференција во 12:15 часот.

Мандатот на актуелниот претседател на Европскиот совет истекува на 1 декември, а на негово место ќе дојде премиерот на Белгија, Шарл Мишел.

Извор: РадиоСлободнаЕвропа

Shpërndaj me

Loading...