fbpx

Албанија нема да стои пред вратата на Европа и да плаче за да се отвори, рече премиерот на Албанија Еди Рама во интевју за Агенцијата Франс Пренс додавајќи дека државата мора да се фокусира на својата иднина.

Агенцијата пишува дека Албанија се надевала дека лани во октомври ќе добие зелено светло за почеток на преговорите, но Франција, Данска и Холандија ставиле вето, а дека за Северна Макeдонија отпор имало од Париз. Сега Брисел ги удвоил напорите, пишува АФП, да постигне согласност од сите земји членки за Скопје и Тирана да добијат почеток на преговорите на самитот во мај.

„Не очекувам ништо“, вели Рама во интервјуто додавајќи дека не може да продолжат да живеат со загриженост и во очекување на нешто што не е во нивни раце.

 

Shpërndaj me

Loading...