fbpx

Поскапувањето на цената на струјата нема да ги покачи цените на останатите производи соопштуваат од Регулаторна комисија за енергетика.За нив се неточни, несоновани и нестручни  наводите дека новата цена значи и поскапи основни производи за живот. Одлуката за новата цена се однесува само за регулираниот пазар на електрична енергија велат од РКЕ. Покачувањето на цената на струјата наиде на низа реакции од здруженија, синдикатите, како и дел од политичките партии. Како револт за новата цена, утре жителите на Тетово излегуваат на протест на кој ќе побараат повлекување на одлуката.

 

Shpërndaj me

Loading...