Рекорден број заразени со Ковид 19 во Македонија. Во последните 24 часа се регистрирани 177 нови случаи и две жртви. 105 од нив се од Скопједодека втор регион со најголем број заразени е Ликпово со 26 нови случаи. Во оваа општина има 58 активни случаи.

ГРАДОВИ СО НАЈМНОГУ У СЛУЧАИ

Скопје 105

Куманово (Липково) 26

Штип 15

Тетово 13

Денеска во Штип се регистрирани 15 случаи, а во Тетово 13. Во Гостивар се регистрирани осум нови случаи, додека во другите градови главно по еден случај. Во Велес има четири излечени пациенти. Министерството за здравство по повеќе од 50 дена во Дебар евидентираше нов случај. Министерот Венко Филипче рече дека земјата е влезена во втората фаза на вирусот.

Филипче додаде дека заминувањето на повеќе скопјани кон градовите каде нема карантин не значи дека и таму не треба да се почитуваат мерките и препораките.

 

Adrian Kerimi

Shpërndaj me

Loading...