Иранскиот претседател Хасан Рохани повика на национално единство додека продолжија протестите во земјата поради уривањето на украинскиот патнички авион. Повикот за смирување, кој тој го испрати во денешното телевизиско обраќање, доаѓа откако министерот за надворешни работи Мохамад Џавад Зариф на прес конференција во Индија рече дека луѓето протестираат затоа што неколку дена беа лажени.

„Луѓето сакаат да се уверат дека властите се однесуваат кон нив со почит, интегритет и доверба“, рече Рохани и побара од вооружените сили да им се извинат и да објаснат како точно дошло до трагедијата.

Shpërndaj me

Loading...